LP3962EMP-2.5
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
LP3962EMP-2.5
JLCPCB Part #
C3743290
Package
SOT-223
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 1.5A 10mA 2.5V 550mV@(1.5A) 7V Fixed Low ESR、Over Current Protection、Thermal Shutdown、ESD Protection、Short Circuit Protection Positive SOT-223 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS