LM2940SX-12
MFR.Part #
LM2940SX-12
JLCPCB Part #
C3746730
Package
TO-263-3
Description
-40℃~+125℃ 1 10mA 12V 1A 1V@(1A) 26V 66dB@(120Hz) Fixed Over Current Protection、Thermal Shutdown、ESD Protection、Enable、Short Circuit Protection、Under Voltage Lockout (UVLO)、Over Voltage Protection Positive TO-263-3 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS