74AC16240DL
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
74AC16240DL
JLCPCB Part #
C3756498
Package
SSOP-48-300mil
Description
-40℃~+85℃ 16 24mA 24mA 3V~5.5V 74AC 80uA Tri-State SSOP-48-300mil Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers