MIC5209-2.5YM-TR
Extended
Manufacturer
Microchip Tech
MFR.Part #
MIC5209-2.5YM-TR
JLCPCB Part #
C628136
Package
SOIC-8
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 16V 170uA 2.5V 500mA 500mV@(500mA) 75dB@(120Hz) Fixed Over Current Protection、Over Temperature Protection、Reverse connection protection、Enable Positive SOIC-8 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS