MCP1755-5002E/MC
Extended
Manufacturer
Microchip Tech
MFR.Part #
MCP1755-5002E/MC
JLCPCB Part #
C635006
Package
DFN-8-EP(2x3)
Description
-40℃~+125℃ 1 16V 300mA 500mV@(300mA) 5V 80dB@(1kHz) Fixed Positive Under Voltage Lockout、Over Current Protection、Over Temperature Protection、Short Circuit Protection DFN-8-EP(2x3) Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS