MC74AC240DWG
Extended
Manufacturer
onsemi
MFR.Part #
MC74AC240DWG
JLCPCB Part #
C233588
Package
SOIC-20-300mil
Description
-40℃~+85℃ 24mA 24mA 2V~6V 74AC 8 80uA Tri-State SOIC-20-300mil Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers ROHS