SN74LS240NE4
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
SN74LS240NE4
JLCPCB Part #
C3755492
Package
PDIP-20
Description
0℃~+70℃ 1 15mA 18ns@5V,45pF 24mA 4 4.75V~5.25V 74LS Schmitt trigger Tri-State Unidirectional PDIP-20 Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers ROHS