SN74ALS240ADWR
MFR.Part #
SN74ALS240ADWR
JLCPCB Part #
C7627
Package
SOIC-20-300mil
Description
0℃~+70℃ 1 15mA 24mA 25mA 4.5V~5.5V 74ALS 8 9ns@5.5V,50pF Tri-State Unidirectional SOIC-20-300mil Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers ROHS