LP2960IM-3.3
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
LP2960IM-3.3
JLCPCB Part #
C3746166
Package
SOIC-16
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 3.3V 30V 500mA 600uA 800mV@(500mA) Fixed Positive SOIC-16 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators