LM2940IMP-15
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
LM2940IMP-15
JLCPCB Part #
C3744247
Package
SOT-223-4
Description
-40℃~+85℃ 1 10mA 15V 1A 1V@(1A) 26V Fixed Over Current Protection、Overheat protection、Reverse connection protection Positive SOT-223-4 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS