74LS240PC
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
74LS240PC
JLCPCB Part #
C3755973
Package
PDIP-20
Description
0℃~+70℃ 1 18ns@5V,50pF 24mA 4 4.75V~5.25V 50mA 64mA 74LS Bidirectional Tri-State PDIP-20 Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers