L4940V85
Extended
Manufacturer
STMicroelectronics
MFR.Part #
L4940V85
JLCPCB Part #
C3747100
Package
TO-220
Description
-40℃~+150℃@(Tj) 1 1.5A 17V 4mA 500mV@(1.5A) 66dB@(120Hz) 8.5V Fixed Positive Short Circuit Protection、Thermal Shutdown TO-220 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS