74FCT162240TPV
Extended
Manufacturer
RENESAS
MFR.Part #
74FCT162240TPV
JLCPCB Part #
C3755291
Package
SSOP-48
Description
-40℃~+85℃ 24mA 24mA 4 4.5V~5.5V 500uA 74FCT 8ns@5V,50pF Schmitt trigger Tri-State SSOP-48 Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers