MIC5255-2.8BM5
Extended
Manufacturer
Microchip Tech
MFR.Part #
MIC5255-2.8BM5
JLCPCB Part #
C3750454
Package
SOT-23-5
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 150mA 2.8V 200mV@(150mA) 30uVrms 50dB@(10kHz) 6V 90uA Fixed Over Current Protection、Over Temperature Protection、Enable Positive SOT-23-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators