RY6050-28M5R
Extended
Manufacturer
RYCHIP Semiconductor Inc.
MFR.Part #
RY6050-28M5R
JLCPCB Part #
C48580204
Package
SOT-23-5
Description
-40℃~+85℃ 1 2.8V 28uA 5.5V 500mA 70dB@(1kHz) Fixed Over Current Protection、Enable、Short Circuit Protection、Thermal Shutdown Positive SOT-23-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS