SN75ALS161N
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
SN75ALS161N
JLCPCB Part #
C1544901
Package
PDIP-20
Description
0℃~+70℃ 20ns@5V,30pF 4.75V~5.25V 48mA 5.2mA 75mA 8 ALS Bidirectional Schmitt trigger Tri-State PDIP-20 Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers ROHS