LP5900SD-2.8
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
LP5900SD-2.8
JLCPCB Part #
C3748497
Package
WSON-6(2.2x2.5)
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 150mA 150mV@(150mA) 2.8V 5.5V 50uA Fixed Low ESR、Thermal Shutdown、ESD Protection、Enable、Short Circuit Protection、Under Voltage Lockout (UVLO) Positive WSON-6(2.2x2.5) Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators