LP3872ES-2.5
MFR.Part #
LP3872ES-2.5
JLCPCB Part #
C3743437
Package
TO-263-5
Description
-40℃~+125℃ 1 1.5A 2.5V 550mV@(1.5A) 5mA 7V Fixed Low ESR、Over Current Protection、Thermal Shutdown、ESD Protection、Enable、Reverse Current Protection、Short Circuit Protection Positive TO-263-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators