LP2989AIM-1.8
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
LP2989AIM-1.8
JLCPCB Part #
C3744844
Package
SOIC-8
Description
-40℃~+125℃ 1 1.8V 16V 175uA 500mA 60dB@(1kHz) 650mV@(500mA) Fixed Over Current Protection、Overheat protection Positive SOIC-8 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators