LM2940IMP-10
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
LM2940IMP-10
JLCPCB Part #
C3747951
Package
SOT-223-4
Description
-40℃~+85℃@(Ta) 1 10V 15mA 1A 1V@(1A) 26V 300uVrms 63dB@(120Hz) Fixed Over Current Protection、Over Temperature Protection、Short Circuit Protection Positive SOT-223-4 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS