CD74ACT240M
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
CD74ACT240M
JLCPCB Part #
C1548757
Package
SOIC-20-300mil
Description
-55℃~+125℃ 160uA 24mA 24mA 4.5V~5.5V 74ACT 8.6ns@5V,50pF Tri-State SOIC-20-300mil Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers ROHS