RP40-243.3SGW
Mechanical Assembly
Manufacturer
Recom Power
MFR.Part #
RP40-243.3SGW
JLCPCB Part #
C6661403
Package
DIP-8
Description
-40°C ~ 55°C 1 1.6 kV 10A 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) 3.3V 36V 40 W 8-DIP module 86% 9V Enable, Active High ITE (Commercial) Isolation module Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO Through hole DIP-8 Power Module/Power Supply ROHS