TC2055-2.8VCTTR
Extended
Manufacturer
Microchip Tech
MFR.Part #
TC2055-2.8VCTTR
JLCPCB Part #
C626533
Package
SOT-23-5
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 100mA 140mV@(100mA) 2.8V 50dB@(100kHz) 6V 80uA Fixed Over Current Protection、Over Temperature Protection Positive SOT-23-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS