MIC5209-3.6BS
Extended
Manufacturer
Microchip Tech
MFR.Part #
MIC5209-3.6BS
JLCPCB Part #
C3750015
Package
SOT-223-3
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 16V 3.6V 500mA 500mV@(500mA) 75dB@(120Hz) 80uA Fixed Over Current Protection、Over Temperature Protection、Enable Positive SOT-223-3 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators