MCP1726T-5002E/MF
Extended
Manufacturer
Microchip Tech
MFR.Part #
MCP1726T-5002E/MF
JLCPCB Part #
C623095
Package
DFN-8-EP(3x3)
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 140uA 1A 500mV@(1A) 54dB@(100Hz) 5V 6V Fixed Positive Under Voltage Lockout、Over Current Protection、Over Temperature Protection、Enable、Short Circuit Protection DFN-8-EP(3x3) Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS