RDC40110S12
Mechanical Assembly
Manufacturer
XP Power
MFR.Part #
RDC40110S12
JLCPCB Part #
C6642616
Package
DIP-6
Description
-40°C ~ 85°C 0.89 1 1.5 kV 12V 176V 2.00" long x 1.60" wide x 0.42" high (50.8mm x 40.6mm x 10.7mm) 3.35A 40 W 55V 6-DIP Module 62368-1 Enable, Active High ITE (commercial), railway Isolation module Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO Through Hole DIP-6 Power Module/Power Supply ROHS