LP3872EMPX-2.5/NOPB
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
LP3872EMPX-2.5/NOPB
JLCPCB Part #
C2877956
Package
SOT-223-5
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 1.5A 150uVrms 2.5V 450mV@(1.5A) 73dB@(120Hz) 7V Fixed PG Pin、Over Current Protection、Over Temperature Protection、Short Circuit Protection Positive SOT-223-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS