AMS1117M-1.5RG
Extended
Manufacturer
HANSCHIP semiconductor
MFR.Part #
AMS1117M-1.5RG
JLCPCB Part #
C2977142
Package
SOP-8L
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 1.25V@(500mA) 1.3mA 1.5V 12V 75dB@(120Hz) 800mA Fixed Over Current Protection、Over Temperature Protection Positive SOP-8L Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS