AMS1117-1.5
Extended
Manufacturer
Advanced Monolithic Systems
MFR.Part #
AMS1117-1.5
JLCPCB Part #
C16172
Package
SOT-223-4
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 0.003%Vout 1 1.3V@(0.8A) 1.5V 16V 1A 5mA 72dB@(120Hz) Fixed Over Current Protection、Over Temperature Protection Positive SOT-223-4 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS