NCP5501DT50RKG
MFR.Part #
NCP5501DT50RKG
JLCPCB Part #
C904520
Package
DPAK
Description
-40℃~+85℃@(Ta) 1 16V 230mV@(500mA) 35uVrms 500mA 5V 75dB@(120Hz) Fixed Over Current Protection、Short Circuit Protection、Thermal shutdown、Enable control、Input under-voltage protection、Reverse polarity voltage protection Positive DPAK Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS