NCP5501DT50G
Extended
Manufacturer
onsemi
MFR.Part #
NCP5501DT50G
JLCPCB Part #
C897503
Package
DPAK
Description
-40℃~+85℃@(Ta) 1 16V 230mV@(500mA) 500mA 5V 75dB@(120Hz) Fixed Positive DPAK Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS