NCP5500DT15RKG
Extended
Manufacturer
onsemi
MFR.Part #
NCP5500DT15RKG
JLCPCB Part #
C904516
Package
TO-252-5
Description
-40℃~+85℃@(Ta) 1 1.5V 16V 230mV@(500mA) 500mA 75dB@(120Hz) Fixed Positive Under Voltage Lockout、Over Current Protection、Over Temperature Protection、Enable、Short Circuit Protection TO-252-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS