MC78L15ACDG
Extended
Manufacturer
onsemi
MFR.Part #
MC78L15ACDG
JLCPCB Part #
C71337
Package
SOIC-8
Description
0℃~+125℃ 1 1.7V@(40mA) 100mA 15V 35V 39dB@(120Hz) Fixed Positive SOIC-8 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS