SN74ALS240AN
MFR.Part #
SN74ALS240AN
JLCPCB Part #
C1548293
Package
PDIP-20
Description
0℃~+70℃ 15mA 2 24mA 4 4.5V~5.5V 74ALS Tri-State PDIP-20 Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers ROHS