SN74ACT240N
MFR.Part #
SN74ACT240N
JLCPCB Part #
C1548120
Package
PDIP-20
Description
-40℃~+85℃ 2 24mA 24mA 4 4.5V~5.5V 40uA 6ns@5V,50pF 74ACT Tri-State PDIP-20 Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers ROHS