SN74AC240NS
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
SN74AC240NS
JLCPCB Part #
C7364640
Package
SOIC-20-300mil
Description
-40℃~+85℃ 2 24mA 24mA 2V~6V 4 74AC Tri-State SOIC-20-300mil Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers ROHS