LP2951CN-3.3
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
LP2951CN-3.3
JLCPCB Part #
C3752670
Package
PDIP-8
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 100mA 200uA 3.3V 30V 600mV@(100mA) Fixed Over Temperature Protection Positive PDIP-8 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators