LM340AK-12
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
LM340AK-12
JLCPCB Part #
C3749951
Package
TO-3-2
Description
0℃~+125℃@(Tj) 1 12V 1A 27V 2V@(1A) 6mA 75dB@(120Hz) 75uV Fixed Over Current Protection、Over Temperature Protection、Short Circuit Protection Positive TO-3-2 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators