LM2990T-5.2
MFR.Part #
LM2990T-5.2
JLCPCB Part #
C3745958
Package
TO-220-3
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 1.8A 1V@(1A) 5.2V 58dB@(1kHz) 5mA 6V Fixed Negative Overheat protection TO-220-3 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators