LM2940T-10.0
MFR.Part #
LM2940T-10.0
JLCPCB Part #
C3743534
Package
TO-220-3
Description
-40℃~+125℃ 1 10V 10mA 1A 1V@(1A) 26V 63dB@(120Hz) Fixed Over Current Protection、Thermal Shutdown、ESD Protection、Enable、Short Circuit Protection、Under Voltage Lockout (UVLO)、Over Voltage Protection Positive TO-220-3 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS