LM2940SX-10-NS
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
LM2940SX-10-NS
JLCPCB Part #
C3750474
Package
D2PAK(TO-263-3)
Description
-40℃~+125℃@(Ta) 1 10V 1A 1V@(1A) 26V 300uVrms 45mA 63dB@(120Hz) Fixed Over Temperature Protection、Short Circuit Protection Positive D2PAK(TO-263-3) Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators