MAX1659ESA+
Extended
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
MFR.Part #
MAX1659ESA+
JLCPCB Part #
C2997995
Package
SOIC-8
Description
-40℃~+85℃@(Ta) 1 1.25V~16V、5V 16.5V 2.5mVpp 30uA 350mA 490mV@(350mA) 55dB@(50Hz) Fixed、Adjustable Over Current Protection、Over Temperature Protection、Reverse connection protection、Enable、Short Circuit Protection Positive SOIC-8 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS