LP2992AILD-3.3/NOPB
Extended
Manufacturer
Texas Instruments
MFR.Part #
LP2992AILD-3.3/NOPB
JLCPCB Part #
C2872924
Package
WSON-6-EP(2.9x3.3)
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 125uA 16V 250mA 3.3V 30uVrms 45dB@(1kHz) 575mV@(250mA) Fixed Over Current Protection、Over Temperature Protection、Enable Positive WSON-6-EP(2.9x3.3) Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS