LP2985AIM5-2.7/NOPB
MFR.Part #
LP2985AIM5-2.7/NOPB
JLCPCB Part #
C2861649
Description
-40℃~+125℃@(Tj) 1 1.5mA 150mA 16V 2.7V 30uVrms 45dB@(1kHz) 575mV@(150mA) Fixed Over Current Protection、Short Circuit Protection、Thermal shutdown、Enable control、Input under-voltage protection、Input overvoltage protection、Reverse-polarity current protection、Noise bypass terminal Positive SOT-23-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS